12 توصیه برای بهداشت قاعدگی

12 پیشنهاد واسه بهداشت قاعدگی

هر دختری که به سن بلوغ می رسه، چرخه قاعدگی در اون شروع به فعالیت می کنه. با اینکه این قاعدگی همراه با درد و یه سری مشکلاته، اما بروز چرخه قاعدگی نشون دهنده کارکرد طبیعی و سلامت دستگاه تناسلی خانوم هاس.

 

با اینکه خانوما در دوران عادت ماهانه انرژی خیلی از دست میدن و سرحالی و نشاط کمتری دارن، اما بعد از تموم شدن عادت ماهانه، دوره جدیدی از زندگی خود رو شروع می کنه.

 

شما خانوم عزیز می تونین با رعایت موارد زیر، سرحالی و سر زندگی خود رو در دوران عادت ماهانه حفظ کنین:

 

1- 6 تا 8 لیوان آب در روز بخورین. نوشیدن آب به مقدار کافی، آب از دست رفته بدن درزمان خونریزی ماهانه رو به بدن بر می گردونه و رطوبت رو به جریان خون بدن هدیه میده. هم اینکه نوشیدن مقدار کافی مایعات و آب، به واژن کمک می کنه تا سریع تر و راحت تر خود رو پاک و تمیز کنه.

 

2- رژیم غذایی خود رو به شکلی تنظیم کنین تا از بروز یبوست در این دوران دور بمونین.

 

3- در طول عات ماهانه، به محض این که نوار بهداشتی شما کثیف شد، اونو عوض کنین. در صورت نبود تعویض نوار بهداشتی به مدت طولانی، اکسیژن رسانی کم می شه و شرایط واسه رشدونمو باکتریا در ناحیه تناسلی آماده می شه. این باکتریای مریض کننده، وارد مهبل شده و مشکلات عفونی رو واسه شما ایجاد می کنن.

به بانوان عزیز پیشنهاد می شه از لباسای زیر نخی و پنبه ای استفاده کنن

4- ناحیه تناسلی و بیرون واژن رو دست کم روزی یک تا دو بار بشورید تا بوی نامطبوع حاصل از خونریزی قاعدگی، کاهش پیدا کنه.

 

5- شستشوی بیرون ناحیه تناسلی، با آب و صابونای بهداشتی به جلوگیری از عفونت کمک می کنه. البته اینم بگیم که این کار باید به آرومی انجام بگیره و پس از شستشو، منطقه تناسلی باید به وسیله دستمال بهداشتی خشک شه. باقی موندن هر گونه رطوبت در منطقه تناسلی، زمینه رو واسه رشدونمو باکتریای مریض کننده و بروز عفونت جفت و جور می کنه.

 

6- اگه به کار گیری نوارهای بهداشتی معطر، منتهی به سوزش ناحیه تناسلی شه، از مصرف اونا دوری کنین، چون این دسته از وسایل بهداشتی، علاوه بر سوزش می تونن منتهی به بروز عفونت شن و بوهای نامطبوعی در اون قسمت بسازن.

 

7- درزمان دوران قاعدگی به بانوان و دختران عزیز پیشنهاد می شه از  لباسای زیر نخی و پنبه ای استفاده کنن، چون لباس زیر نخی، کمتر بوی نامطبوع میگیره، هوا خیلی راحت از اون عبور می کنه، درجه گرما بدن رو کاهش می کنه و شرایط راحتی رو واسه فعالیتای جسمی فرد در این دوران جفت و جور می کنه.

لباسای زیر نخی و پنبه ای خود رو زود به زود تعویض کنین و بشورید.

 

8- پس از پایان دوره قاعدگی، از صابونای بهداشتی واسه شستن بیرون واژن خود استفاده کنین تا هر گونه آلودگی به وجود اومده به وسیله خونریزی پاک شه و امکان بروز هر گونه عفونتی کم بشه.

 

9- خانوما باید توجه داشته باشن که شستن و خشک کردن ناحیه واژن، باید از سمت جلو به عقب باشه. عکس این حرکت منتهی به انتقال عفونتا از ناحیه مقعد به سمت واژن می شه.

 

10- به کار گیری آب گرم یا ولرم هنگام شستشو در این دوره می تونه علاوه بر ایجاد آرامش در فرد، به کاهش دردهای ناحیه زیر شکم هم کمک کنه.

 

11- به دلیل باز بودن دهانه رحم در دوران قاعدگی، توجه به بهداشت فردی در این دوران بسیار لازمه و نبود رعایت بهداشت ممکنه باعث ایجاد عفونت و عوارضی مانند نازایی در آینده همراه باشه.

اگه با ترشحات و یا بوی تند غیرعادی درزمان دوران قاعدگی خود مواجه هستین، حتما به دکتر متخصص زنان مراجعه کنین تا مشخص شه به بیماریای عفونی و قارچی و باکتریایی ناحیه واژن گرفتار هستین یا نه

12- فعالیت بدنی و ورزش سبک در این دوران نه فقط مانعی نداره، بلکه به عضلات آرامش میده و از مشکلات جسمی و روانی قبل از قاعدگی کم می کنه. باید بدونین که بدترین کار، درازکشیدن روی تخت و بی حرکت موندن به مدت طولانیه.

 

علل بوی نامطبوع در قاعدگی

– اگه فردی هستین که بوی به وجود اومده به وسیله قاعدگی در شما بسیار شدید و تنده، اول باید بدونین که به موقع نوار بهداشتی خود رو عوض کنین. نبود تعویض به موقع نوار بهداشتی باعث ایجاد بوی نامطبوع می شه.

 

– اگه با ترشحات و یا بوی تند غیرعادی درزمان دوران قاعدگی خود مواجه هستین، حتما به دکتر متخصص زنان مراجعه کنین تا مشخص شه به بیماریای عفونی و قارچی و باکتریایی ناحیه واژن گرفتار هستین یا نه.

 

– دچار شدن به بیماریای منتقل شونده از راه تماس جنسی هم ممکنه اینجور علایمی داشته باشه که باید به وسیله دکتر متخصص بررسی شه.

 

– یکی دیگه از مواردی که منتهی به بوی تند و شدید در اون ناحیه می شه، دچار شدن به سرطان ناحیه تناسلیه که بازم باید به وسیله دکتر مورد معاینه و بررسی قرار گیرد.

 

– هم اینکه زنان گرفتار به دیابت ممکنه اینجور نشونه هایی همراه با  قاعدگی خود داشته باشن.

 

– خانمایی که آنتی بیوتیک مصرف می کنن  هم ممکنه دچار بوی تند ناحیه اندام تناسلی شن.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا