12 توصیه درباره مصرف دارو در کودکان

آکایران :داروها در بیشتر موارد معجزه زا هستن .اما بعضی وقتا به دلیل مصرف زیادتر از اندازه و یا غیر لازم آسیبای جدی رو مخصوصا در کودکان ایجاد می کنن. هر سال، تعداد خیلی از کودکان بر اثر مصرف زیادتر از اندازه و تصادفی دارو پاشون به اورژانس باز می شه و متأسفانه خیلی از اونا فوت می کنن. با بررسی این 12 راه از مصرف مناسب و کافی داروی در کودکتون مطمئن شید.

زینب حکیمی – بخش سلامت تبیان

: 12 پیشنهاد درباره مصرف دارو در کودکان

برچسب روی داروها رو بخونین

با خرید هر کدوم از این داروها حتما اطلاعات نوشته شده روی بسته بندی شون رو به دقت بخونین. این اطلاعات شامل چگونگی و زمان مصرف و هشدارهای منع مصرف واسه افراد خاص و یا نوزادانه.

مراقبت خاص از خردسالان و نوزادان

بیشتر از 40 درصد مصرف تصادفی دارو در کودکان مربوط به وقتیه که اونا از داروی بابابزرگ، مادربزرگ و یا بقیه میهمانان استفاده می کنن. در صورت نیاز به میهمانان یادآوری کنین، داروهایشان رو دور از دسترس کودک بذارن

هنوزم داروهای ضد سرفه و سرماخوردگی رو واسه کودکان زیر چهار سال تجویز نمی کنن، مگه این که به دستور دکتر باشه.

بعضی وقتا در بیمارستانا کودکانی بستری می شن که به دلیل مصرف خودسرانه و بیشتر از اندازه این داروها دچار مشکل هستن. همیشه به رده سنی مناسب مصرف داروها توجه کنین.

مصرف دو داروی همزمان ممنوع

خیلی از داروهای ضدسرفه و سرماخوردگی شامل مواد ضد درد مانند ایپوپروفن و استامینوفن هستن.از دادن همزمان دو دارو با مواد فعال به کودکتون دوری کنین، مگه اینکه به تجویز دکتر باشه.

در صورت نیاز دو بسته از دارو جفت و جور کنین

اگه کودکتون به مدرسه و یا مهدکودک میره، از داروخونه بخواین داروی مورد نظر رو بین دو قوطی تقسیم کنه که واسه جلوگیری از فراموشی یه بسته رو به طور دائم در مدرسه بذارین. البته حواستون باشه بیشتر از نیاز کودکتون به اون دارو ندین.

دو بچه، دو نسخه

هیچوقت دارویی که واسه یه کودکتون داده شده رو به کودک دیگرتون ندین. پزشکان با در نظر گرفتن پیشرفت مریضی و سن کودک واسه اون دارو تجویز می کنن و ممکنه در صورت مصرف کودک دیگه، آسیب جدی به اون وارد شه و یا حتی خنثی باشه.

وزن کودکتون رو بدونین

داروهایی با دوز بالا براساس وزن بچتون تجویز می شن، پس همیشه اندازه وزن کودک تون رو بدونین و به دکتر و یا داروساز بگید.

اختصارات رو بدونین

بعضی نسخه ها و یا برچسبا به طور خلاصه نوشته شدن مثلا بدونین که " ق غ " یعنی قاشق غذاخوری و یا در نسخه های انگلیسی Tیعنی قاشق غذاخوری و t یعنی قاشق چای خوری و ML به معنی میلی لیتره.

از ظرفای مدرج استفاده کنین

بیشتر داروهای مربوط به کودکان دارای ظروف کوچیک مدرج هستن. حتما با به کار گیری اونا دارو رو به بچتون بدین. در صورت گم شدن این ظروف حتما یه ظرف مدرج دیگه جفت و جور کنین.

داروها رو مخفی کنین

تلاش کنین یه مکان مخفی و غیر قابل دم دست کودکان، واسه داروها پیدا کنین. هیچوقت داروها رو در کیف و یا کنار تخت کودکان نذارین . یادتون باشه واسه اطمینان بیشتر، درب قوطیا و شیشه های دارو رو محکم ببندین.

به کودک تون آموزش بدین

به کودکتون یاد بدین که چه دارویی واسه چه وقتی لازمه و در صورت مصرف بیجا چه مشکلاتی پیش میاد. یادتون باشه که هیچوقت داروها رو به جای آب نبات و یا شکلات به اونا ندین، چون ممکنه در صورت چشیدن یهویی طعم بد اون دارو و جنب و جوش زیاد کودک، دارو به جای مری وارد نای شه و اینکه ممکنه اعتمادشون رو نسبت به شما از دست بدن.

مراقب داروهای مهمون تون باشین

بیشتر از 40 درصد مصرف تصادفی دارو در کودکان مربوط به وقتیه که اونا از داروی بابابزرگ، مادربزرگ و یا بقیه میهمانان استفاده می کنن. در صورت نیاز به میهمانان یادآوری کنین، داروهایشان رو دور از دسترس کودک بذارن.

همه چیز رو یادداشت کنین

یه دفترچه کوچیک جفت و جور کرده و تموم شربتا و قرصا با اندازه اندازه و زمان مصرف و تاریخ رو یادداشت کنین. این کار دلیل می شه در صورت در دسترس نبودن شما، همسر و یا پرستار بچتون از روند درمان کودک تون باخبر باشه.

هر دارویی رو چه موقع از روز باید بخورین؟

نکاتی درباره داروهای بدون نسخه

نکاتی درباره داروهای بدون نسخه

کورتونا؛ داروهایی بحث برانگیز

کورتونا؛ داروهایی بحث برانگیز

آشنایی با داروی فوروزماید

آشنایی با داروی فوروزماید

منبع :

Post Author : مدیر

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *