12 خطر دندان نهفته در فک

12 خطر دندون نهفته در فک

دندون نهفته به دندانی می گن که به دلیل کوچیک بودن فک و کمبود فضا، نامتناسب بودن قوس دندانی، تراکم غیر طبیعی استخون و یا مزاحمت و اشغال فضا به وسیله دندونای مجاور، در زمان مناسب رشد نمی کنه و معمولا روی اون با استخون، بافت مخاطی و یا هر دو پوشیده می شه. 

بعضی وقتا وقتی دندانپزشک عکس بزرگ دندون شما رو نگاه می کنه، به شما می گوید که دندون عقل نهفته دارین و یا یه دندون نیش در سقف دهن شما نهفتهه.

هر دندون نهفته ای رو باید از دهن خارج کرد و دور انداخت؟

تا حالا فکر کردین که می توان دندونای نهفته رو به کمک ارتودنسی به قوس دندانی آورد؟

 

دندون نهفته دندانیه که به دلیل جلوگیری دندونای مجاور، تنگی فک و کمبود فضای لازم، تراکم و سفتی زیادتر از اندازه استخون در زمان مشخص و خاص خود رویش نیافته و ممکنه روی اون پوشیده از استخون یا مخاط یا هر دو باشه.

 

بیشتر دندونای نهفته به ترتیب اهمیت شامل دندونای عقل، دندونای نیش و دندونای آسیاب کوچیک هستن.

 

بیشتر دندونای عقل از اونجایی که آخرین دندونای بزرگسالی هستن که رویش پیدا می کنن، با کمبود فضا در قوس فکی روبرو شدن می شن و نهفته می مانند.

 

کارشناسان پیشنهاد می کنن که دندونای نهفته باید پس از تشخیص، هر چی سریع تر خارج شن و یا در صورت امکان از راه روشای ارتودنسی به قوس دندانی هدایت گردند.

 

ضرورت اقدام سریع واسه خارج کردن دندونای نهفته به این دلیله که با افزایش سن احتمال دچار شدن به مریضیای قلبی و ریوی، فشار خون، مریضی قند، مریضیای سیستم ایمنی، فک جوش شدن، نبود انعطاف کافی استخون فک و روند کنه بازسازی استخون و مخاط، خارج کردن این دندونا رو پیچیده و حتی نشدنی می کنه.

با افزایش سن، جراحی دندون های نهفته سخت تر شده و با عوارضی همراه هستش.

یادتون نره که دندون عقل پس از 20 سالگی خیلی کمتر امکان رویش داره، پس اگه تا این سن رویش پیدا نکرده بود باید به فکر جراحی اون باشین

در صورت محال بودن هدایت دندون نهفته به جایگاه اصلی اون در قوس دندانی، خارج کردن اون لازمه، چون می تونه موجب عفونت، ایجاد کیست، تومور، آسیب و بی نظمی در دندونای مجاور و خطر شکستگی استخون فک در روبرو شدن با ضربات شه.

 

واسه پیشگیری از پنهون شدگی دندون، تشخیص به موقع این مشکل و خارج کردن دندون نهفته باید به صورت منظم و از دوران کودکی تحت نظر دندانپزشک باشه.

 

به چه دلیل باید به داد دندون نهفته رسید؟

دندونای نیش بالا معمولا در سن 13 تا 14 سالگی باید رویش پیدا کنن.

میانگین سنی رویش دندونای عقل هم سن 20 سالگی هستش و باید تا سن 25 سالگی رویش اونا پایان یافته باشه.

اگه دندونای نیش و عقل در این سنین رویش پیدا نکنن، احتمال نهفته بودن این دندانا در لثه هست و فرد باید واسه باخبر شدن از وجود دندون نهفته به دکتر مراجعه کنه.

 

دندون نهفته از راه معاینات رادیو گرافیکی و کلینیکی قابل تشخیصه.

اگه دندون عقل در فک نهفته بمونه و خارج نشه، ممکنه مشکلات زیادی واسه فرد به وجود آورد.

 

دندونای نهفته از راه جراحی و خارج کردن دندون قابل درمانه.  

یادتون نره که دندون عقل پس از 20 سالگی خیلی کمتر امکان رویش داره، پس اگه تا این سن رویش پیدا نکرده بود باید به فکر جراحی اون باشین. جراحی دندونای عقل در این زمان به دلیل جوونی مریض همراه با بازسازی سریع هستش.

بهترین سن واسه خارج کردن دندونای نهفته 20 تا 25 سالگیه. با بالا رفتن سن، جراحی استخون فک سخت تره و درمون زخم به وجود اومده به وسیله جراحی هم به مراتب طولانی تر می شه.

 

در سنین بالای 40 سال که دندون به طور کامل در داخل استخون نهفته و از دید رادیو گرافیکی و کلینیکی آسیب ای واسه فرد به دنبال نداشته باشه، در این جور مواقع نیاز به جراحی نیس و فرد تنها باید سالی یه مرتبه واسه چکاب به دندونپزشکی مراجعه کنه.

 

ممکنه دندون عقل در بعضی افراد هیچ وقت تشکیل نشه، ولی فرد واسه اطمینان از وجود یا نبود اون باید به دکتر مراجعه کنه.

 

دندون نیش خوابیده در فک

شاید واسه شمام پیش اومده باشه که واسه رادیوگرافی معمولی به دندونپزشکی رفته باشین، ولی با کمال تعجب فهمیده باشین که یکی از دندونای نیش تون در فک تون نهفتهه. این دندونا معمولا در سقف دهن نهفته می مانند و این باعث می شه که شما تو یه طرف یه دندون نیش نداشته باشین.

 

طبق پیشنهاد انجمن ارتودنتیستای آمریکا، بهتره کودکان از سن حدود 6 سالگی، تحت مشاوره و نظر ارتودنتیست باشن تا در مورد مشکلات فکی و دندانی اونا رو راهنمایی کنن. در این سنین معمولاً درمان ارتودنسی انجام نمی شه، اما بررسی وضع دندونای شیری و رشد فکا می تونه از بعضی ناهنجاریا پیشگیری کنه یا مشکلات رو کم کنه.

یکی از مشکلات به وجود اومده به وسیله دندون نهفته، پیدایش کیستا یا تومورها که درمان اونا بعضی وقتا با برداشتن یه تیکه از استخون فک همراه هستش

اگه در زمان مناسب دندون نیش شیری فک بالا نیفتد، یا دندون شیری مجاور اون به دلیل پوسیدگی زودتر از زمان طبیعی بیفته، سیر رویش دندونای نیش دائمی ممکنه عوض شه و به طرف سقف دهن حرکت کنه و در کام نهفته شه.

این موارد، درمانای مشکل تر و طولانی تری نیاز داره. حال اگه کودک در زمان مناسب تحت مشاوره قرار بگیره و بازسازی شیریا یا خارج کردن به موقع اونا تجویز شه، خیلی از این جور مشکلات روی نمیده. رشد و تکامل دندون دائمی در کودکی در داخل استخون فک روی میده. پس عوامل تغذیه ایی در دوران کودکی همونجوریکه بر رشد عمومی بدن اثر داره، بر رشد و تکامل دندانی هم اثر میذاره.

 

بیرون کشیدن دندون خوابیده در فک

اگه شما اینجور دندون خوابیده در فکی داشته باشین نباید خیلی نگران شید چون دندانپزشکان می تونن به شما کمک کنن تا این دندون رو به قوس دندانی تون باز گردونین. واسه این کار شما به همکاری متخصص جراحی فک و دهن و صورت و متخصص ارتودنسی نیاز دارین. در مرحله اول یه رادیوگرافی بزرگ از هر دو فک شما جفت و جور می شه تا موقعیت دقیق دندون نهفته نیش در اون تعیین شه.

 

این دندونا معمولا در کام و یا در زیر لپ شما نهفته هستن در این مرحله جراح فک و صورت سر این دندون رو در دهن شما باز می کنه و در مرحله بعد به این دندون سیما و براکتای ارتودنسی بسته می شن تا با به کار گیری نیروهای ارتودنسی دندون بیرون کشیده شده و در قوس دندوناتون قرار بگیره.

 

این درمان چند ماه زمان میبره، ولی در آخر شما مهم ترین دندون فکتان رو که قوی ترین دندون در میان دندون هاست و وجود اون واسه گاز زدن غذاا و هم زیبایی صورت و لبخند لازمه، در فک تون دارین.

 

دندون نهفته چه خطراتی داره؟

1- بروز مریضیای لثه

2- تحلیل استخون در دندونای مجاور دندون نهفته

3- پوسیدگی دندون های مجاور

4- محال بودن پر کردن دندون های مجاور

5- تحلیل ریشه دندون مجاور به دلیل فشار دندون نهفته

6- مزاحمت دندون نهفته واسه روکشا یا بریج یا حتی دست دندون

7- پیدایش کیستا یا تومورها که درمان اونا بعضی وقتا با برداشتن یه تیکه از استخون فک همراه هستش

8- دردهای عصبی صورت

9- شکستگی فک پایین در ناحیه دندون نهفته در اثر ضربه به فک پایین، به دلیل کمبود ایستادگی استخون

10- چرخش دندونای مجاور

11- نامرتب شدن دندونا

12- مریضیای مفصل گیجگاهی– فکی و صداهای به وجود اومده به وسیله اون

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

Post Author : مدیر

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *