12 خطر سقط عمدی جنین برای مادر

12 خطر سقط از قصد جنین واسه مادر

سقط خودبخودی جنین فرآیندی طبیعیه که در بارداری ناموفق پیش میاد. اما سقط از قصد جنین با به کار گیری دارو یا دیگر مواد یا عمل جراحی که باقیمونده محتویات رحمی رو پاک سازی می کنه، اتفاق میفته.

سقط جنین اگه به طور غیر ارادی و خودبخود انجام بشه، آسیب جسمی شدیدی به همراه نداره، یعنی زنان باردار باید توجه داشته باشن که بروز هر گونه خونریزی رحمی در این افراد غیرطبیعیه و باید دلیل اون به وسیله دکتر متخصص زنان بررسی شه. البته باید گفت در بیشتر موارد، خونریزی در سه ماهه اول حاملگی، نشون دهنده سقط جنینه.

 

 

1- مرگ: از جمله عللی که به مرگ مادر در اثر سقط جنین منجر می شن، میشه به خونریزی، عفونت، آمبولی، بیهوشی و حاملگی خارج رحم اشاره کرد.

 

2- سرطان پستون: با سقط جنین خطر سرطان پستون تقریبا دو برابر می شه.

 

3- سرطان دهانه رحم، تخمدان و کبد: زنائی که یه بار سقط انجام دادن در مقایسه با زنائی که سقط انجام نداده ان، بیشتر دچار سرطان دهانه رحم می شن. افزایش خطر دچار شدن به سرطان تخمدان و کبد هم با سقطای تک یا زیاد گزارش شده.

افزایش دچار شدن به سرطان به دنبال سقط، با تغییرات هورمونی عجیب که بارداری رو پایان می بخشه و تخریب درمان نشده دهانه رحم ربط داره.

سقط جنین، خطر جفت سرراهی (پایین اومدن جفت در رحم مادر) در بارداریای بعدی رو 7 تا 15 برابر بیشتر می کنه

4- سوراخ شدن رحم: 2 تا 3 درصد زنائی که سقط جنین می کنن، در خطر سوراخ شدن رحم قرار دارن. خیلی از این جراحات تشخیص داده نشده و درمان نمی شن، مگه این که معاینه  لاپاراسکوپی انجام شه.

 

خطر سوراخ شدگی رحم واسه زنائی که قبلا زایمون کردن، یا هنگام سقط بیهوشی عمومی داشتن، زیاد می شه.

 

آسیب رحم ممکنه باعث بروز عوارضی در بارداریای بعدی شه و حتی نیاز به هیسترکتومی (درآوردن رحم از بدن) شه که خود تعدادی از مشکلات دیگه مانند پوکی استخون رو در بر داره.

 

5- پارگی دهانه رحم: پارگیای دهانه رحم که نیازمند بخیه زدن هستن، در دست کم یه درصد سقطای سه ماهه اول بارداری اتفاق می افته. پارگیای کوچیک تر هم که درمان نمی  شن، در درازمدت به تخریب سیستم باروری منجر می شن.

آسیب دائمی دهانه رحم ممکنه به شل شدن دهانه رحم، زایمون زودرس و مشکلات زایمون منجر شه.

خطر تخریب دهانه رحم در سقطای سه ماهه دوم بارداری و در مواردی که از لامیناریا واسه اتساع دهانه رحم استفاده نمی شه، بیشتر می شه.

6- جفت سر راهی: سقط جنین، خطر جفت سرراهی (پایین اومدن جفت در رحم مادر) در بارداریای بعدی رو 7 تا 15 برابر بیشتر می کنه که خود تهدیدکننده زندگی مادره.

 

7-  تشکیل عجیب جفت به دلیل تخریب رحمی، خطر بروز بدشکلیای جنینی، مرگ قبل از زایمون و خونریزی زیادتر از اندازه طی زایمون رو زیاد می کنه.

 

8- نوزادان معلول در بارداریای بعدی: سقط جنین با تخریب رحم و دهانه رحم همراه س که خطر زایمون زودرس، مشکلات زایمون و تشکیل غیر طبیعی جفت در بارداریای بعدی رو زیاد کنه. این مشکلات از جمله علل معلولیت نوزادانه.

 

9- حاملگی خارج رحم: سقط به طور خاص احتمال حاملگیای خارج رحم رو زیاد می کنه. حاملگیای خارج رحم، خود تهدیدکننده زندگی مادر بوده و ممکنه منتهی به نازایی شه.

 

10- بیماریای التهابی لگن : این بیماریا ممکنه به افزایش خطر حاملگی نابجا و کاهش باروری منجر شه. 23 درصد از زنائی که در زمان سقط، عفونت کلامیدیا دارن، طی چهار هفته دچار بیماریای التهابی لگن می شن.

 

تحقیقات نشون داده که 20 تا 27 درصد خواهندگان سقط جنین دارای عفونت کلامیدیا هستن. تقریبا 5 درصد مریضایی که عفونت کلامیدیایی نداشتن، طی چهار هفته پس از سقط سه ماهه اول، دچار بیماریای التهابی لگن می شن. به خاطر همین، زنان باید قبل از سقط جنین، واسه غربالگری و درمان اینجور عفونتایی به دکتر متخصص مراجعه کنن.

سقط به طور خاص با تغییرات رفتاری مانند هرزگی، سیگار کشیدن، مواد مخدر و مشکلات تغذیه ای رابطه داره که همه تهدیدکننده سلامتی هستن

11- اندومتریوز: اندومتریوز از خطرهای بعد از سقط واسه همه زنونه. اندومتریوز بیمارییه که در اون، بافت داخل رحم که آندومتر خونده می شه، به اشتباه در جایی خارج از رحم رشد می کنه.

زنان کم سن دو و نیم برابر زنان 20 تا 29 ساله مستعد دچار شدن به اندومتریوز بعد از سقط هستن.

 

12- التهاب و عفونت بافت رحم آسیب دیگه ایه که دارای نشونه هایی مثل درد شکم، تب و افزایش خونریزیه. در واقع انتظار میره که این مسئله در حدود نیم درصد کورتاژ با ساکشن، بر خلاف پیشگیری آنتی بیوتیکی اتفاق بیفته.

 

سه نکته

1- بیشتر تحقیقات بیان کننده وجود خطر واسه زنانیه که تنها یه بار سقط انجام میدن. اما همین تحقیقات نشون میدن زنائی که سقطای تکراری داشتن، در خطر بیشتری قرار می گیرن. این نکته مخصوصا از اونجا قابل تامله که در بیشتر موارد، سقطا تکراری می شن.

 

2- طی تحقیقی روی 1428 زن معلوم شد سقط از قصد جنین با سطح پایین تر سلامتی بدن رابطه داره.

 

3- سقط به طور خاص با تغییرات رفتاری مانند هرزگی، سیگار کشیدن، مواد مخدر و مشکلات تغذیه ای رابطه داره که همه تهدیدکننده سلامتی هستن.

فرآوری: نیره ولدخانی

بخش سلامت تبیان

منابع:

سایت انجمن تنظیم خونواده جمهوری اسلامی ایران – دکتر زهرا محمدی بلوک ، دکتر عمومی و کارشناس ارشد بهداشت عمومی

سایت مهر خونه – دکتر منیره رنجبرنوازی ، متخصص زنان و زایمون

 

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

Post Author : مدیر

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *