12 خطر سیگار برای سیگاری ها | تغذیه سالم

12 خطر سیگار واسه سیگاریا

بارها از اثرات منفی سیگار روی سلامتی گفتیم و تاکید کردیم واسه همیشه این ماده مخدر رو از یاد ببرین .طبق تحقیقات سازمان جهانی بهداشت در هر 8 ثانیه یه نفر در دنیا به دلیل مصرف دخانیات جون خود رو از دست میده و حال با ارائه این گزارش بدون هیچ مقدمه ای از هدیه کشنده سیگار به سیگاریا می گیم.

12 خطر سیگار واسه سیگاریا

خطرات سیگار

√ از دست دادن موها

از مشکلات سیگار کشیدن افزایش ریزش موه در واقع با ضعیف کردن سیستم ایمنی افراد سیگاری در اثر مصرف مواد دخانی، بدن این افراد مستعد دچار شدن به شکلای جور واجور بیماریها از جمله «لوپوس اریتماتوز» می شه که این مریضی می تونه عامل از دست دادن موها، ایجاد زخم در دهن، جوشای پوست روی صورت، سر و دستا شه.

√ افزایش چین و چروک پوست

مصرف دخانیات باعث نابود کردن پروتئینای انعطاف دهنده پوست می شه؛ هم اینکه باعث تحلیل بردن ویتامین A و محدود کردن جریان خون در عروق پوست می شه. پوست افراد سیگاری خشک و دارای خطوط و چین خوردگیای ریزی در دور و بر لبها و چشمهاه.

√ دچار شدن به آب مروارید (کاتاراکت)

افراد سیگاری 40 درصد بیشتر از افراد دیگه در برابر دچار شدن به آب مروارید، کدر شدن عدسی چشم و جلوگیری از عبور نور و در آخر نابینایی هستن.

√ ضایعات شنوایی

افراد سیگاری 3 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری به عفونت گوش میانی دچار می شن.

زخم معده

یکی دیگه از مشکلات سیگار کشیدن دچار شدن به مریضی زخم معده س. مصرف دخانیات مقاومت معده رو در برابر باکتریها پایین می آورد؛ هم اینکه باعث ضعیف کردن معده در خنثی کردن اسید معده و مقاومت در برابر اون بعد از غذا خوردن و بر جای موندن باقیمونده اسید در معده و در نتیجه تخریب دیواره اون می شه. زخم معده افراد سیگاری به سختی درمان می شه و احتمالی بهبودی اون تا وقتی که فرد سیگاری اکثرا کمه.

خطرات سیگار

سرطان پوست

افراد سیگاری 2 برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در خطر دچار شدن انگار سرطان پوست (پوسته پوسته شدن، برجستگی روی پوست) قرار دارن.

پوسیدگی دندون

افراد سیگاری 5.1 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در خطر از دست دادن زودرس دندانه ها هستن.

√ بیماریهای قلبی

بیماریهای قلبی عروقی به وجود اومده به وسیله مصرف دخانیات بیشتر از 600 هزار نفر رو در سال در کشورای پیشرفته نابود می کنه. مصرف دخانیات باعث افزایش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افزایش خطر دچار شدن به فشار خون بالا و گرفتگی عروق و در آخر ایجاد حمله قلبی و سکته می شه.

√ ایجاد ناتوانی جنسی در مردان

مصرف دخانیات باعث کاهش تعداد اسپرم و کاهش جریان خون در آلت تناسلی مردان و ناتوانی جنسی در این افراد می شه. ناباروری جنسی در مردان سیگاری هم متداولتر از افراد غیر سیگاریه.

√ تغییر رنگ انگشتان

قطران موجود در دود سیگار در اثر مصرف دائمی دخانیات روی انگشتان و ناخنها جمع شده و باعث تغییر رنگ اونا به قهوه های مایل به زرد می شه.

√ سرطان رحم و سقط جنین

مصرف دخانیات در دوران بارداری می تونه باعث افزایش خطر زایمون نوزاد با وزن کم و بروز مسایل بهداشتی در آینده شه. سقط جنین در مادران سیگاری 2 تا 3 برابر بیشتره.

√ سرطان

بیشتر از 40 عنصر سرطان زا در دود سیگار هست احتمال سرطان ریه 22 مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاریه.

طبق تحقیقات زیادی که انجام شده در صورت ادامه مصرف دخانیات به وسیله افراد سیگاری، احتمال گرفتار شدن اونا به شکلای جور واجور سرطانهای دیگه مثل زبون، دهن، غدد، بزاق و حلق (6 تا 27 برابر)، سرطان بینی (2 مرتبه بیشتر)، گلو (12 مرتبه)، مری (8 تا 10 برابر)، حنجره (10 تا 18 برابر)، معده (2 تا 3 برابر)، کلیه (5 برابر)، آلت تناسلی مرد (2 تا 3 برابر) ، لوزالمعده (2 تا 5 برابر) مقعد (5 تا 6 مرتبه) هست.

/ jamejamonline.ir

.

منبع :

Post Author : مدیر

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *