12 خواص درمانی خاکشیر | تغذیه سالم

خاکشیر یه گیاه چند ساله معطره که تا ارتفاع 3 پا رشد می کنه و گلای رنگی زرد روشن داره. هر چند این گیاه بومی اروپا هستش، اما در آمریکا هم به طور زیادی رشد کرده. برگای گلدار و برگای خشک شده کلا در داروهای گیاهی واسه درمان بیماریا استفاده می شه. شما می تونین اونو به صورت خوراکی استفاده کنین یا از برنامه های موضعی استفاده کنین. هرچند این گیاه دارای ارزش دارویی زیادیه، پیشنهاد می شه از اون تحت راهنمایی حرفه ای استفاده کنین، چون دوز بالا می تونه واسه سلامتی سمی باشه.

اطلاعات و خواص تغذیه ای

گیاه خاکشیر شامل روغنای فراره که شامل 70٪ توجون و مقدار زیادی کافوره. هم اینکه شامل بقیه مواد شیمیایی مانند لکتون سوزوئیتپن، گلیکوزید تلخ، ترپنوئید، فلاونوئیدها، رزین، تانن، اسکالیک اسید و اسید سیتریکه. این گیاه منبع خوبی از ویتامین C و مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیم، سدیم، منگنز، آهن، سیلیکون و گوگرده.

12 خواص عالی درمانی خاکشیر

1- از بین برنده کرم روده ای

گیاهان دارویی واسه آرامش کرم روده ای در بزرگسالان و هم اینکه کودکان استفاده می شه. توجون، یه دارو موثر واسه نابود کردن کرمای رشته ای و کرمای دوره. توجون هم اینکه باعث می شه این گیاه سمی باشه و پس پیشنهاد می شه فقط کافئین تجویز شده رو از بدن دفع کنه. این گیاه معمولا در داخل چای استفاده می شه.

2- درمان ضعف کلیه و سنگ کلیه

خاکشیر هم اینکه در درمان ضعف کلیه و سنگ کلیه خوبه. واسه نابود کردن سنگ کلیه، کارشناسان پیشنهاد می کنن ترکیب خاکشیر هر چهار ساعت یه بار مصرف شه. خواص دیورتیک خاکشیر به دفع سنگ کلیه کمک می کنه.

3- تحریک خونریزی قاعدگی

خاکشیر یه گیاه قدرتمنده. محتوای توجون در گیاه خاکشیر به تحریک خونریزی قاعدگی کمک می کنه و از این رو واسه زنان گرفتار به آمنوره و بقیه ناهنجاریای قاعدگی خوبه. خاکشیر هیچوقت نباید در دوران بارداری استفاده شه. هم اینکه درمان خوبی واسه لوکوره و بقیه مشکلات تخلیه واژنه.

4- خواص گرمازا

 خاکشیر دارای خواص گرمازاه که به بهتر شدن هضم کمک می کنه و باعث مشکل گوارشی می شه. این درمان طبیعی واسه مشکلات گوارشی مانند زخم معده و روده، نفخ، گاز، درد معده، اسپاسم معده و مشکلات کیسه صفرا خوبه. هم اینکه یه محرک اشتها آور است.

5- درمان دردای عصبی

 کارشناسان مصرف خاکشیر رو واسه بیماریای دردناک مانند روماتیسم، آرتروز، درد عصبی، میگرن و سیاتیک پیشنهاد می کنن. خواص ضد التهابی اون در کاهش درد و بقیه علائم مربوط به این مریضی موثره.

6- مشکلات قلبی

 خاکشیر واسه افراد گرفتار به مشکلات قلبی مانند ضربان قلب، بی نظمی در ضربان قلب و هم اینکه حفظ مایعات به دلیل مشکل احتقانی قلب خوبه.

7- منبع ویتامین سی

خاکشیر به عنوان یه منبع خوب ویتامین C، معمولا واسه درمان سرماخوردگی، سرفه و تب های ویروسی استفاده می شه. خواص ضد ویروسی و ضد باکتریایی اون نه فقط به درمان این مشکلات کمک می کنه، بلکه مانع از بروز مریضی می شه.

8- از بین برنده میکروبا

خاکشیر واسه نابود کردن باکتریا، شپش مو، درمان شوره سر استفاده می شه و باعث رشد مو می شه. شما می تونین اونو به صورت خوراکی استفاده کنین یا اونو به صورت خارجی واسه درمان زخم، چروک، کبودی، خارش، اسهالای پوستی، بثورات، آفتاب سوختگی و کراتولون استفاده کنین.

9- درمان یبوست

از قدیم واسه درمان یبوست از خاکشیر استفاده میشده س. صبح ناشتا با یه لیوان آب ولرم میل شه (واسه درمان یبوست چه بخوریم)

10- کمک به لاغری

خاکشیر چون شامل فیبره و پر شدن معده و ایجاد احساس سیری کمک میکنه و می تونه در لاغری اثر داشته باشه(8 رژیم لاغری سریع و موثر)

11- بهبود لک و جوش صورت

مخلوط 2 قاشق غذاخوری خاکشیر با عرق شاه تره و عرق کاسنی ترکیب خوبی واسه درمان جوشای صورته (نابود کردن جوش صورت ، 24 روش خونگی). واسه به کار گیری این مخلوط کافیه یه استکان از هر کدوم از عرقای گیاهی شاه تره و کاسنی رو با هم مخلوط کرده و اونو با 2 قاشق غذاخوری خاکشیر ترکیب کنین.

12-کنترل فشار خون

آدمایی که مشکل فشار خون (فشار خون | علائم و درمان فشارخون بالا و فشارخون پایین ) دارن میتونن روزانه یه لیوان خاکشیر بخورن.

بقیه کاربرده های دیگه

  • دافع حشرات
  •  عامل طعم دهنده واسه نوشیدنیا و غذاها
  •  در عطرها و رنگای سبز استفاده می شه.
  • تب بر
  • ادرار آور
  • درمون زخم و التهاب
  • ضد تشنگی

به کار گیری خاکشیر در بارداری

کلا مصرف داروی گیاهی در بارداری پیشنهاد نمیشه اما بعضی تحقیقات نشون داده که مصرف خاکشیر در هفتای آخر بارداری یعنی هفته 37 بارداری به بعد می تونه به روند زایمون کمک کنه. 

جفت و جور و تنظیم: گروه سلامت اوما

.

منبع : ooma.ir

Post Author : مدیر

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *