12 دلیل خارش پا

: 12 دلیل خارش پا

: در تختخواب دراز کشیده اید و تلاش می کنین به خواب برید، اما خارش پا این اجازه رو به شما نمی ده. شما شدیدا نیازمند درمانی عجیب واسه نابود کردن سریع خارش هستین و شاید به این فکر می کنین که دلیل این خارش چی می تونه باشه.
خارش پا معمولا مشکلی رو مخه که دلیلی نگران کننده پشت اون قرار نداره. اما در بعضی موارد خارش پوست پاها می تونه با مشکلات سلامت جدی پیوند خورده باشه. در کنار خارش، شما ممکنه متوجه قرمزی یا راش پوستی، تاول، خشکی یا پوسته پوسته شدن پوست، جوشای خارش دار و حتی تورم شید.
در ادامه با بعضی دلایل خارش پا و چگونگی توقف اون بیشتر آشنا میشیم.

مریضی پای ورزشکار

مریضی پای ورزشکار یه عفونت قارچی و دلیلی سنتی واسه خارش پا حساب می شه. قارچا می تونن در مکانای تاریک و مرطوب رشد و گسترش پیدا کنن و بر همین پایه پای آدم مکانی ایده آل واسه رشد اونا حساب می شه. این شرایط خود رو بیشتر با یه راش قرمز فلس مانند نشون میده، معمولا بین انگشتان پا شروع می شه و خارش پس از درآوردن جوراب شدید شدن می شه.
مریضی پای ورزشکار می تونه به تشکیل تاولای خارش دار روی پا و پوست ترک خورده و لایه لایه هم منجر شه. عفونتای باکتریایی ثانویه هم می تونن به واسطه خاروندن و ایجاد خراش در قسمت تحت اثر قرار گرفته شکل بگیرن.
اگه مستعد دچار شدن به مریضی پای ورزشکار هستین، کرما و اسپریای ضد قارچ بدون نسخه معمولاً می تونن به بهتر شدن شرایط و پیشگیری از عفونت کمک کنن. اگه درمان بدون نسخه مؤثر واقع نشد، به متخصص پوست مراجعه کنین.

اگزما

اگزما یه اصلاح کلی واسه گروهی از شرایط پزشکیه که می تونن موجب خارش و التهاب پوست شن و بیشتر در سالای اولیه زندگی آدم اتفاق می افته. درماتیت آتوپیک، شایع ترین نوع اگزما، معمولا به شکل راش خارش دار و قرمز روی گونه ها، دستا، و پاها ظاهر می شه.
خاروندن محل تحت اثر قرار گرفته می تونه به منتشر کردن مولکولای التهابی منجر شه که پیشرفت بیشتر اگزما و خشکی پوست بیشتر رو داره.
بهترین روش درمان دوری از خاروندن، پیشگیری از تعریق در دور و بر منطقه تحت اثر قرار گرفته و به کار گیری کرما و لوسیونا مرطوب کننده س. دکتر شما ممکنه داروهای استروئیدی موضعی یا خوراکی رو واسه آرامش خارش تجویز کنه.

پسوریازیس

این مریضی خودایمنی موجب رشد فوق سریع سلولای پوست و تجمع اونا روی سطح پوست می شه. اونا به شکل سلولای پوست معمولی ظاهر نمی شن و تجمع اونا تشکیل وصلهای پوسته پوسته نقره ای یا سفیدرنگ رو به دنبال داره.
این بخشای فلس مانند و خشک می تونن موجب خارش پوست از جمله در پاها شن. این ضایعات فلس مانند بیشتر روی مفاصل در انگشتان پا ظاهر می شن و می تونن با تورم و درد مفصل هم همراه باشن.
کرما و پمادهای موضعی و هم اینکه نوردرمانی می تونن بیشتر به آرامش علائم پسوریازیس کمک کنن. بعضی افراد گرفتار به پسوریازیس ممکنه نیازمند داروهای خوراکی یا شکل جدیدتری از درمانای تزریقی باشن.

نیش حشرات

با در نظر گرفتن فصل، نیش حشرات مانند پشه می تونه موجب خارش پا شه. نیش حشرات موجب یه عکس العمل التهابی در بدن آدم می شه که ترشح ماده شیمیایی هیستامین رو داره. از این رو، محل نیش خوردگی دچار خارش می شه.
هم اینکه، نیش حشرات می تونه موجب تورم، قرمزی، و تحریک پوست شه.
آنتی هیستامین موضعی می تونه به آرامش نیش حشرات کمک کنه، چون معمولاً هیستامین دلیل اصلی مشکل حساب می شه. هم اینکه، شما می تونین از کمپرس سرد یا یخ واسه کمک به آرامش التهاب استفاده کنین.

بعضی شرایط پزشکی، مانند مریضی کبد یا کلیه، می تونن به خارش دست ها و پاها منجر شن. وقتی که کلیه ها کارکرد درست خود رو ارائه نمی کنن، مایع و مواد زائد در خون جمع می شن. این تجمع مواد زائد و افزایش مایع می تونه موجب خارش شدید در اندامای انتهایی شه که معمولا در پاها محسوس تره

پوست خشک

حموم رفتن زیادتر از اندازه و دوش گرفتن با آب داغ بدون استفاده مناسب از مرطوب کننده های پوست می تونه موجب خشکی پوست شه. هم اینکه، خشکی پوست پاها رو ممکنه از والدین خود به ارث برده باشین، یا به واسطه بعضی شرایط پزشکی و داروها هم می تونه شکل بگیره.
علاوه بر این، خشکی پوست می تونه از مصرف آب کم، مصرف ادرارآورها، یا قرار گرفتن در برابر گرما یا نور، اگه شدت اونا زیاد باشه یا شما پوست حساسی داشته باشین، سرچشمه بگیره.
اگه خارش پا به واسطه خشکی پوست بوجود اومده، با بخشایی پوسته پوسته و فلس مانند و هم اینکه ترک در پوست خود مواجه میشین. واسه آدمایی که پوست تیره دارن خشکی پوست می تونه خود رو با رنگ سفید یا خاکستری پوست نشون بده.
از جمله اقدامای پیشگیرانه واسه پاهای خشک و خارش دار میشه به استفاده روزانه از یه مرطوب کننده مناسب اشاره کرد. واسه پوستای بسیار خشک، به کار گیری مرطوب کننده در شرایطی که پوست بازم مرطوبه پیشنهاد می شه چون به حفظ هرچه بیشتر رطوبت کمک می کنه.

گال

گال یا جرب یه مریضی پوستی است که به واسطه ورود انگلایی ریز به بخش بالایی پوست شکل میگیره. معمولا، گال موجب خارش روی دستا و هم اینکه بخشایی از پوست که در تماس با جواهرات هستن می شه. اما در کودکان، گال می تونه زیاد شده و کف دستا و کف پاها رو هم تحت اثر بذاره.
بعضی افراد گرفتار به گال با راش، زخم، یا افزایش ضخامت پوست هم مواجه می شن. خارش به وجود اومده به وسیله گال معمولاً بسیار شدیده و هنگام شب شدید شدن می شه.
از اونجایی که گال از راه تماس پوست با پوست منتقل می شه، این مریضی می تونه هر فردی رو بدون در نظر گرفتن سن، وضعیت اقتصادی یا نژاد تحت اثر بذاره.
بیشتر افراد گرفتار به گال با کرما و لوسیونای تجویزی درمان می شن. بعضی بیماران ممکنه به داروهای خوراکی هم نیاز دارا باشن. آنتی هیستامینا و کرمای استروئیدی می تونن در آرامش خارش و عکس العمل التهابی مؤثر باشن.
اگه به گال گرفتار هستین باید بدن خود رو خوب تمیز نگه دارین چون این مریضی بسیار مسریه. تا وقتی که مریضی به طور کامل بهبود یابد لباسا، ملافه و روبالشیای خود رو بشورید.

درماتیت تماسی آلرژیک

یه راش خارش دار روی پای شما می تونه درماتیت تماسی آلرژیک باشه. تماس با مواد تحریک کننده مانند مواد شیمیایی یا حتی آلرژنا در صابونا، مواد آرایشی، و گیاهان می تونه موجب درماتیت تماسی آلرژیک شه. رنگ موجود در جورابای تیره یکی از نمونه هاییه که پاها رو تحت اثر قرار میده. درماتیت به وجود اومده به وسیله این عامل می تونه موجب خارش پاها در هر جایی شه که جوراب با پاها در تماس بوده. کنار گذاشتن این جورابا و به کار گیری کرمای ضد خارش بدون نسخه می تونه شرایط رو آرامش دهد.

مریضی کلیه

بعضی شرایط پزشکی، مانند مریضی کبد یا کلیه، می تونن به خارش دستا و پاها منجر شن. وقتی که کلیه ها کارکرد درست خود رو ارائه نمی کنن، مایع و مواد زائد در خون جمع می شن. این تجمع مواد زائد و افزایش مایع می تونه موجب خارش شدید در اندامای انتهایی شه که معمولا در پاها محسوس تره.
واسه بهبود این نوع خارش باید مریضی زمینه ای و مشکلات اون، چه با به کار گیری داروهای تجویزی یا دیالیز، درمان شن.

مشکلات تیروئید

کم کاری تیروئید می تونه به احساس خارش در تموم بدن از جمله پاها منجر شه. کم کاری تیروئید کاهش تغییر و تبدیل سلولی، و خشکی و خارش پوست رو داره. این نوع از خشکی پوست رو میشه با افزایش رطوبت موضع با به کار گیری کرمای بدون نسخه پاشنه پا یا سرمای پا درمان کرد.
هم اینکه شروع روند درمان کم کاری تیروئید و مصرف داروهای اون باید به بهتر شدن خارش پاها منجر شه.

خارش بارداری

اگه باردارین و نمی تونین از خاروندن پاهای خود دست وردارین، ممکنه به خارش بارداری گرفتار شده باشین. این شرایط به واسطه ایجاد مانع در راه صفرا از کبد اتفاق می افته.
خارش بارداری بیشتر شکم، دستا، و پاها رو تحت اثر قرار داده و به ایجاد خارش در کف دستا و پاها منجر می شه.
واسه درمان این شرایط باید به دکتر مراجعه کنین و روند درمان می تونه شامل تجویز داروهای خوراکی باشه. پمادها یا کرمای آنتی هیستامین هم می تونن به آرامش خارش کمک کنن.

دیابت

قند خون بالا در افراد گرفتار به دیابت می تونه موجب خشکی و خارش پوست، از جمله در پاها شه.
این شرایط می تونه به بروز مشکلات گردش خون هم منجر شه که افراد گرفتار به دیابت رو در خطر بیشتری واسه تشکیل زخمای باز و عفونتا، از جمله نمونه ای که موجب خارش پاها می شه، بذاره. پاهای خشک و خارش دار می تونه از راه مرطوب کننده ها و عفونتای قارچی می تونن به روشی مشابه با مریضی پای ورزشکار درمان شن. هم اینکه در مورد درمان دیابت باید با دکتر خود صحبت کنین.

سرطان

در شرایطی که نادره، اما خارش پاها می تونه نشونه ای از دچار شدن به سرطان باشه. سرطانای کبد یا لوزالمعده یا سرطانی که به کبد پیشرفته می تونه موجب زردی پوست شه که با تجمع ترکیبی به نام بیلی روبین در بدن ربط داره. بیلی روبین می تونه با پوست عکس العمل نشون داده و موجب خارش مخصوصا در دستا و پاها شه.
واسه درمان این تغییرات پوستی، باید به دکتر مراجعه کنین تا اول دلیل زمینه ای درمان شه.
لوسمی، لنفوم و سرطان پوست هم ممکنه موجب خارش شن. روشای درمان سرطان مانند شیمی درمانی و پرتودرمانی هم خود می تونن موجب بروز خارش شن.
وقتی که دلیل خارش شناسایی شد، ممکنه درمان علائم با آنتی هیستامینا و کرمای مرطوب کننده صورت بگیره.


.

منبع : tebyan.net

Post Author : مدیر

Related Post

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *