12 علت خواب رفتن دست و پا

12 دلیل خواب رفتن دست و پا
هنگام خواب شاید احساس کنین که دستاتون سوزن سوزن و بی حس می شه و بعد از بیدار شدن حتی ممکنه نتونین خیلی راحت دست خود رو مشت یا باز کنین. بیشتر این علایم به سرعت رفع می شه. واسه رفع این حالت، به آرومی دست رو باز و بسته کنین.
در این مطلب 12 دلیل خواب رفتن دست ها و پاها رو میگیم.

1- گردش خون ضعیف
شایع ترین دلیل خواب رفتن دست ها و پاها در خواب، کاهش جریان خون در دستا و پاها هستش که با تغییر دادن حالت خواب می تونین اونو رفع کنین.

2- دیابت
خواب رفتن دست و پا حتی هنگام بیداری ممکنه نشونه دیابت باشه.مهم ترین و شایع ترین مریضی مربوط به اعصاب محیطی، دیابته که در تغذیه اعصاب مشکل بوجود میاره و از اونجا که هر چی طول اعصاب بیشتر باشه تغذیه اونا بیشتر با مشکل مواجه می شه، اعصاب پاها آسیب پذیرترند و خواب رفتگی پاها در دیابت بیشتر مشاهده می شه. علاوه بر خواب رفتن دست و پا، در بیماران دیابتی، شکلای جور واجور مشکلات حسی از جمله بی حسی، بی حسی، سوزن سوزن شدن و گزگز کردن دست و پا هم مشاهده می شه.

3- سندروم تونل کارپل
مریضی سندرم تونل مچ دست هم با خواب رفتن دستا خود رو نشون میده، طوریکه ممکنه فرد، شبا خیلی وقتا با حالت خواب رفتگی دست از خواب بیدار شه. این مریضی وقتی به وجود میاد که عصبی که از مچ دست وارد پنجه و نوک انگشتان می شه، بر اثر کار زیاد یا عوامل دیگری مثل کم کاری تیروئید، حاملگی و دیابت آسیب می بینه و اون منطقه بدون اینکه مریض فعالیت خاصی داشته باشه، با یه کوتاه فعالیت به خواب میره.

4- آرتریت
مریضی آرتریت باعث التهاب و درد مفاصل بدن می شه. این مریضی باعث تحریک و آسیب اعصاب در ناحیه مفاصل هم می شه.

5- عمل جراحی دست
این حالت باعث تحریک یا آسیب عصب می شه.

6- مریضی گیلن  باره
مریضی گیلن  باره هم با علائم خواب رفتن دست و پا، بی حسی و بی حسی شروع می شه که ممکنه این علائم با معاینه دکتر در مریض تشخیص داده نشه. اما در هر صورت خود مریض از حالتای مشکل حسی در اندامای خود آگاهه.

7- مسمومیت دارویی
مسمومیتای دارویی هم ممکنه باعث مسمومیت اعصاب محیطی شه که از میون این داروها، داروهای شیمی درمانی که به اعصاب سلولای محیطی بیماران سرطانی آسیب میزنن، شایع تره.

8- مسمومیت با فلزات سنگین
خوردن یا تنفس فلزات سنگین مثل جیوه، سرب، تالیوم و آرسینک هم باعث خواب رفتن دست و پا می شه. وقتی که دماسنج یا لامپ کم مصرف یا مهتابی در فضای اتاق شکسته شه، بر اثر تصعید جیوه فرد دچار مسمومیت می شه.

9- مسمومیت ویتامینی
با اینکه گروه ویتامینای B بی ضرر هستن، اما استفاده بیشتر از اندازه ویتامین B6 می تونه مسمومیت بسازه که این مسمومیت خود رو به صورت بی حسی دست و پا نشون میده.واسه جلوگیری از خواب رفتن دست هنگام خواب، اونو زیر بالش یا سرتون قرار ندین.

10- مریضی ام اس
بیماریای عصب مرکزی نخاع هم  می تونن بی حسی و بی حسی دست و پا رو بسازن، مثلا مریضی ام  اس هم همین علائم رو داره.

11- سکته مغزی
سکته های مغزی هم به دلیل ایجاد مشکل در اعصاب، بی حسی ایجاد کرده و بر اثر اون دست و پا خواب میره.

12- تغییرات فشار خون
فشار خون رابطه مستقیمی با بیماریای اعصاب محیطی نداره، ولی به دلیل اینکه اعصاب محیطی در تنظیم فشار خون و عروق محیطی نقش داره، دچار شدن به بعضی از بیماریای اعصاب محیطی در تنظیم فشار خون مشکل ایجاد کرده و خود رو به صورت افت فشار خون نشون میده.

پیشگیری از خواب رفتن دستا موقع خواب
– هنگام خواب، دستا رو زیر بالش یا سر قرار ندین.
– روی دستا نخوابید، چون این باعث قطع گردش خون می شه.
– کف دست رو هنگام خوابیدن مشت نکنین و باز بذارین.
– دستا رو روی قلب بذارین تا بی حسی اون برطرف شه.
– ورزشای مخصوص واسه تقویت شونِه، گردن و دستا رو انجام بدین.
– از بالشای نرم تر استفاده کنین، از بالشت زیر زانو هم استفاده کنین و به پشت بخوابین.
– در صورت دچار شدن به سندروم تونل کارپل که باعث خوابیدن یا بی حسی دست می شه،از داروی ضدالتهاب با تجویز دکتر استفاده کنین.

منبع:akaup.com

جمع آوری سلامت اکاایران جمع آوری سلامت اکاایران

Post Author : مدیر

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *