12 مورد از فواید چای را بشنوید | تغذیه سالم

12 مورد از فواید چای رو بشنوین

12 مورد از فواید چای رو بدونین

با بررسیای انجام شده روی چای و رسیدن به فوایدی از این محصول کم شناخته شده کاتچینا «یه جور آنتی اکسیدان» موجود در چای نشون دادن که در کاهش کلسترول و فشار خون موثر عمل میکنن، در شرایطی که سلامت قلبی عروقی و بازسازی بافت سیاهرگی رو بهتر می کنن.

در فرهنگای سراسر دنیا، از انگلیس تا هند، خیلیا هرروز چای مصرف می کنن، که بعضی وقتا تا چندین فنجون در روز رو هم شامل میشه. در شرایطی که مصرف چای سبز به لطف فواید سلامت جورواجور روند رو به رشد محبوبیت خود رو در دنیا تماشاگر بوده هست، اما شکلای جور واجور دیگه چای که اونا هم به همون اندازه میتونن خوب باشن، هم باید مورد دقت قرار بگیرن.

به گزارش گروه سلامت تالاب به نقل از “منز فیتنس”، جدا از چای سبز، فواید سلامت چای سفید و چای مشکی هم فراوون هستن. این موضوع درمورد چای رویبوس «Rooibos» هم صادق هست.

پیشرفت سلامت قلب

تحقیقات نشون دادن که چای رویبوس فشار خون رو کم می کنه، چون هورمونهای ساخت شده به وسیله غدد آدرنال رو تنظیم می کنه. همینطور، رویبوس شامل آنتی اکسیدان آسپالاتین هست و تنها غذا یا نوشیدنی حساب میشه که شامل این نوع از آنتی اکسیدان هست. آسپالاتین به طور خاص واسه سلامت قلب مهم هست، چون در برابر اکسیداسیون، ایسکمی، و التهاب عروقی از اون مراقبت میکنه.

به گزارش تالاب از نظر فواید مراقبت از قلب، چای مشکی نمونه با چای رویبوس هست. علاوه بر ایجاد تعادل در کلسترول، یافته های یه مطالعه نشون داد که مصرف نه گرم چای مشکی در روز به طور زیادی عوامل خطرآفرین مریضی قلبی رو کم می کنه.

تقویت سیستم ایمنی

چای سفید، مشکی و رویبوس همه شامل آنتی اکسیدانایی هستن که به مقابله با مریضی و تقویت سیستم ایمنی بدن آدم کمک می کنن. مخصوصا، کوئرستین آنتی اکسیدانی قوی هست که در چای پیدا میشه و مقابله با مریضیای جورواجور از جمله عوامل مریضی قلبی، دیابت، تب یونجه، آب مروارید، زخم معده، آسم، نقرس، عفونتای ویروسی و … رو شدنی می کنه.

همینطور، آنتی اکسیدانای موجود در چای ضد باکتری هستن و نشون دادن که توانایی نابود کردن باکتریای مضر مثل اچ. پیلوری رو دارن که میتونه بر دستگاه گوارش اثر داشته باشه و کارکرد سیستم ایمنی بدن رو ضعیف کردن کنه.

کمک به مقابله با سرطان

چای مشکی، سفید، و رویبوس نشون دادن که توانایی مقابله با سرطان رو دارن. به طور خاص، فلاونوئیدهای موجود در این چایا توانایی مقابله با سرطانای روده بزرگ، پروستات و معده رو از راه کمک به کند کردن یا نابود کردن رشد سلولای سرطانی رو نشون دادن.

و دوباره، کوئرستین نقش مهمی در این پایه اجرا می کنه. این آنتی اکسیدان روند جهش سلولی رو متوقف می کنه که مانع از رشد تومور بدخیم میشه.

همینطور، تحقیقات انجام شده مصرف چای مشکی رو با خطر کمتر دچار شدن به سرطان پروستات پیشرفته، به همراه توقف رشد سلولای سرطان تخمدان پیوند دادن.

کاهش خطر دیابت

شکلای جور واجور جورواجور چای نشون دادن که خطر دچار شدن به دیابت نوع 2 رو کاهش میدن. به طور خاص، چای رویبوس به لطف محتوای آسپالاتین خود در مقابله با دیابت موثر عمل می کنه. نظر بر این هست که آسپالاتین یه اثر ضد دیابتی قوی علاوه بر کمک به مقابله با سرطان داره.

کمک به گوارش

ترکیبات مختلفی در چای وجود دارن که نشون دادن در درمان درد شکمی، اسهال، و ناراحتی معده موثر هستن. باور بر این هست که تاننای موجود در چای نقش بزرگی در این پایه اجرا میکنن.

پشتیبانی از استواری استخون

به طور خاص، چای سفید و چای رویبوس به لطف ویتامین ها و مواد معدنی خود از جمله منگنز، کلسیم و فلوراید، می تونن به افزایش استواری استخون کمک کنن. این مواد مغذی به افزایش فعالیت استئوبلاست کمک می کنن، که به ساخت و ساخت توده استخوانی کمک میکنه.

همینطور، رویبوس شامل اورینتین و لوتئولین – دو فلاونوئید که محتوای مواد معدنی استخون رو زیاد می کنن – هست.

بهبود سلامت پوست و مو

تعداد خیلی از اجناس زیبایی شامل عصاره های چای در فرمول خود هستن چون تراکم بالای آنتی اکسیدانا در چای به مراقبت از پوست و مو در برابر رادیکالای آزاد و آسیب محیطی کمک می کنن. به طور خاص، چای توانایی خود در پیش گیری از چین و چروک ها و مراقبت از فولیکولای مو در برابر آسیب رو نشون داده هست. آلفا هیدروکسی اسید یکی از عناصر موثر در این پایه هست، که اثر محافظتی بسیار قوی روی پوست و مو داره.

فواید بیشتر

فوایدی که در بالا به اونا گفته شد از مهم ترین نمونه ها در بین شکلای جور واجور جورواجور چای حساب می شن. اما فواید این نوشیدنی محبوب فقط به این موارد خلاصه نمیشه. چای رویبوس نشون داده هست که به درمان آلرژی ها کمک میکنه، در شرایطی که چای مشکی ممکن هست از آدم در برابر سکته های مغزی مراقبت کرده و کاهش هورمونهای استرس رو موجب شه.

همینطور شکلای جور واجور کمتر شناخته شده چای مثل یربا ماته و پائو دارکو هم وجود دارن. علاوه بر کمک به نابودی سلولای سرطانی روده بزرگ، تحریک سیستم ایمنی، کاهش کلسترول و کمک به کاهش وزن سالم مثل دیگه شکلای جور واجور چای، یربا ماته همینطور به افزایش دریافت مواد مغذی هرروز کمک می کنه، شامل دست کم 15 اسید آمینه، تاننا، آنتی اکسیدانا، مواد معدنی، پلی فنولا، فلاونولا، کلروفیل، کاروتن و … هست.

چای پائو داکور فواید زیر رو نشون داده:

کاهش درد

مقابله با کاندیدا «قارچ»

کاهش التهاب

درمان اولسرها

سم زدایی بدن

.

منبع :

Post Author : مدیر

Related Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *